Stale poszerzamy naszą ofertę. Jeśli nie znalazłeś poszukiwanego towaru - nie oznacza to, że go nie mamy. Zadzwoń lub napisz.
Zamówienia telefoniczne +48 507 971 978
Napisz do nas: e-sklep@agros-wronscy.pl
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak przygotować maszyny rolnicze do sezonu wiosennego?

2024-03-28
Jak przygotować maszyny rolnicze do sezonu wiosennego?

Wiosna to dla rolników niezwykle intensywny okres, gdy prace polowe nabierają tempa, a gospodarstwa rolne znów ożywają. Jednak zanim maszyny ruszą na pole, konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie. W tym celu niezbędny jest przegląd oraz serwis. Jakie kroki należy podjąć i na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie wiosennego przeglądu maszyn rolniczych? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Na problemy narażone są często elementy, które pracują w ruchu okrężnym (tuleje, koła pasowe, koła jezdne i łożyska), oraz przewody elektryczne i hydrauliczne. Przyczyn może być wiele. Najczęściej jest to złe zabezpieczenie sprzętu przed wpływem warunków atmosferycznych i korozją, ale też kontakt z gryzoniami.

Wiosenny przegląd ciągnika rolniczego - kluczowy krok w przygotowaniu do sezonu

W nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie maszynach bardzo ważny jest przegląd okablowania i wszystkich połączeń pneumatycznych, szczególnie w układach hamulcowych. Zawory pneumatyczne mogą się blokować z powodu zaśniedzenia. Może to być spowodowane słabym odwodnieniem instalacji przed pozostawieniem maszyny na zimę. Jeśli w miejscach, gdzie przechowywane są maszyny, składuje się również nawozy, zarówno naturalne, jaki sztuczne, w otoczeniu może wystąpić wysokie stężenie azotu i związków siarki, co także nie służy żywotności narzędzi. Przed pierwszym uruchomieniem sprzętu wiosną koniecznie trzeba sprawdzić stan przewodów hydraulicznych. Podczas składania i ponownego rozkładania maszyny bowiem może dojść do wycieku pod dużym ciśnieniem. Do takich wypadków dochodzi wtedy, gdy przed zimowaniem nie zauważymy drobnych uszkodzeń osłon gumowych i nastąpi korozja splotu siatkowego przewodów.

Jak przygotować ciągnik na wiosnę?

Nie można zapomnieć o starannym sprawdzeniu akumulatora. W maszynach starszego typu warto rozważyć jego wymontowanie po sezonie, jednak w przypadku nowoczesnych ciągników zaleca się regularne odpalanie silnika w trakcie zimowego garażowania, aby uniknąć całkowitego rozładowania akumulatora. Niedobór naładowania akumulatora może bowiem prowadzić do utraty danych w komputerze pojazdu i niezbędna będzie ponowna konfiguracja sprzętu.

Jak przygotować ciągnik na wiosnę - praktyczne wskazówki

Nawet jeśli maszyny odpowiednio zabezpieczymy i zadbamy o ich stan przed zimą, wraz z początkiem nowego sezonu należy przeprowadzić serwis urządzeń. Wiele prac można wykonać we własnym zakresie. Trzeba skontrolować stan filtrów i olejów, uzupełnić wodę w układach hydraulicznych i pneumatycznych. Warto też sprawdzić stan ogumienia oraz ciśnienie w oponach, a także oświetlenie. Dobrze jest zajrzeć do chłodnicy, skontrolować poziom płynu chłodniczego i w razie potrzeby dolać go lub wymienić. Płyn powinno się wymieniać co najmniej raz na trzy lata lub po 3 tys. motogodzin.

Wiosenny przegląd ciągnika rolniczego – szczególnie wymagający sprzęt

Sprzętem, który wiosną często sprawia kłopoty, jest opryskiwacz. Pozostawiona w układzie cieczowym resztka wody, niedokładnie oczyszczone i osuszone zbiorniki i dysze powodują pojawianie się nieszczelności. Przed sezonem należy koniecznie sprawdzić wszystkie uszczelki i zawory, a także szczelność zbiornika oraz stan pompy i rozpylaczy. Przy wiosennym przeglądzie trzeba też skontrolować wskazania manometru i stan przewodów doprowadzających ciecz z rozdzielacza.

Odpowiedniego podejścia wymagają również siewniki. W ich przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na kondycję i kształt redlic. W tego rodzaju maszynach częściami, których stan powinniśmy ponadto skontrolować są tarcze, zagarniacze, kółka dociskowe, znaczniki oraz łańcuchy napędowe, a także łożyska. 

Znacząca rola wiosennego przeglądu maszyn rolniczych

Przygotowanie maszyn rolniczych do sezonu wiosennego to kluczowy krok, który pozwoli uniknąć problemów i zapewni płynne funkcjonowanie gospodarstwa rolnego. Dbając o prawidłowe przechowywanie maszyn zimą oraz wykonując kompleksowy przegląd przed rozpoczęciem prac polowych, możemy być pewni, że nasz sprzęt będzie działał sprawnie przez cały sezon. Warto więc poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie maszyn, co przekłada się na efektywność i bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie.  

pixel